Sa oled siin

Stenbocki maja pärn

Stenbocki maja õues kasvav puu on liigiliselt suurelehine pärn (Tilia platyphyllos). Puu vanuseks võib olla umbes 150 aastat.

Kõnealune liik võib heades tingimustes kasvada kuni 1000 aastat vanaks. Eestis on ta oma areaali põhjapiiril, seetõttu just tuhandeaastast tulevikku ei julge ennustada.

Stenbocki maja pärn on uhkes üksinduses kasvav eksemplar, millel kasvuruumi, valgust ja niiskust, soojust ja tuulevarju just parasjagu - seetõttu on tegu terve noore isendiga.

Suurelehine pärn lehtib kevadel kuni kaks nädalat varem ja langetab oma lehed sügisel samuti keskmiselt kaks nädalat hiljem, eriti soojas õues võib vegetatsiooniperiood kesta veelgi kauem, kui muld soe ja öökülmad pungi-lehti ei näpista.

 

Kuidas pärn Stenbocki maja sisehoovi jõudis?

  • Kuna puu on algselt istutatud eravalduse territooriumile, on väga raske midagi öelda selle saamisloo kohta, kui hoone omanike arhiividest just midagi konkreetselt ei selgu.
  • Tallinna vanalinna piirava haljasvööndi ajalugu uurinud MSc Heldur Sander väidab, et 19. sajandi keskel varustas Toompead, st aadlit istikutega põhiliselt Toomgildi vanem, oldermann H. H. Falck , kes kemplemise peale laskis ehitada näiteks 30 päevaga Falgi tee (seejuures tuli ka vallikraav täita) ja kelle kodu paiknes praeguse Falkpargi territooriumil. Ta rajas Tallinnasse ka palju teisi puiesteid ja ikka põhiliselt nendele maadele, mis kuulusid aadlile.
  • Ilupuid kasvatas veel ka Saksa Aiandusselts praeguse Hirvepargi territooriumil ja seal kasvanud puudest kujundatigi lõpuks dendroloogiliste haruldustega Hirvepark. Ka olid sel ajal juba oma puukoolid mitmetes maamõisates.
  • Seega on teid, kuidas puukoolist pärn Stenbocki maja sisehoovi võis jõuda, olnud mitmeid.

Stenbocki maja hoov ja pärn. Fotod: Raigo Pajula, Artur Sadovski ja Riigikantselei

 

 

 

Viimati uuendatud: 15. oktoober 2015