14. juunil heisatakse Eesti lipud leinalipuna

13.06.2008 | 13:25

Uudis
    • Jaga

Tallinn, Stenbocki maja
13. juuni 2008

Homme, 14. juunil on lipupäev. Leinapäeva puhul heiskavad Eesti lipu kõik riigi- ja kohaliku omavalitsuse asutused ning avalik-õiguslikud organisatsioonid leinalipuna. Soovituslikult võiks Eesti lipu heisata ka kõikidel elu-, äri- ja büroohoonetel.

Sinimustvalge lipu heiskamisel leinalipuna mälestame tuhandeid inimesi, kes küüditati ööl vastu 14. juunit 1941. aastal okupatsioonivõimude poolt Eestist Venemaale.

Seinalipu heiskamisel leinalipuna kinnitatakse lipuvarda ülemisse otsa 50 kuni 100 millimeetri laiune must lint, mille mõlemad otsad ulatuvad lipu laiust pidi kuni lipukanga alumise servani.

Lipumasti heisatakse leinalipp ilma musta lindita poolde lipumasti nii, et lipu alumine äär asuks masti keskel. Selleks tõmmatakse lipp algul aeglaselt lipumasti tippu ja seejärel langetatakse nii, et lipu alläär on lipuvarda keskkohal. Leinalipu langetamiseks tõmmatakse lipp jällegi lipumasti tippu ja seejärel langetatakse.

Eesti lipp heisatakse päikesetõusul, kuid mitte hiljem kui kell kaheksa hommikul ja langetatakse päikeseloojangul, kuid mitte hiljem kui kell kümme õhtul. Lipu heiskamisel tuleb jälgida, et lipp oleks puhas ja terve ning vastaks etalonile.

Vaata lisaks:
Eesti lipu seadus http://www.riigiteataja.ee/ert/act.jsp?id=882755 
Eesti lipu kasutamise hea tava http://www.valitsus.ee/redirect/637