9. mail heisatakse Eesti lipud

08.05.2008 | 15:51

Uudis
    • Jaga

Tallinn, Stenbocki maja
8. mai 2007

Homme, 9. mail on Eestis lipupäev. Euroopa päeva puhul heiskavad Eesti lipu kõik riigi- ja kohaliku omavalitsuse asutused ning avalik-õiguslikud organisatsioonid.

9. mail 1950. aastal astuti esimene samm praeguse Euroopa Liidu rajamise suunas. Tol päeval luges Prantsusmaa välisminister Robert Schumann Pariisis rahvusvahelisele pressile ette deklaratsiooni, milles kutsus üles Prantsusmaad, Saksamaad ja teisi Euroopa riike ühendama oma söe- ja terasetootmine. Arvestades selle päeva ajaloolist tähtsust otsustati Euroopa Liidu tippkohtumisel Milanos 1985. aastal hakata 9. maid tähistama kui Euroopa päeva.

Asutuste hoonetele või hoonete juures asuvatesse lipumastidesse heisatakse 9. mail koos Eesti lipuga ka Euroopa Liidu lipp. Lippude koos kasutamisel peavad lipud olema võrdse laiusega, heisatud võrdse pikkusega lipuvarrastesse või -mastidesse ning asuma ühel kõrgusel.

Euroopa Liidu lipp heisatakse ainult koos Eesti lipuga ning seejuures peab Eesti lipp olema auväärsemal kohal – see tähendab, et lipurivi tagant vaadatuna asetseb Eesti lipp paremal ja Euroopa Liidu lipp vasakul.

Lipud heisatakse päikesetõusul, kuid mitte hiljem kui kell kaheksa hommikul ja langetatakse päikeseloojangul, kuid mitte hiljem kui kell kümme õhtul.

Vaata lisaks:
Eesti lipu seadus http://www.riigiteataja.ee/ert/act.jsp?id=882755
Eesti lipu kasutamise hea tava http://www.valitsus.ee/redirect/637