Eesti lipu päeval heisatakse lipud

03.06.2008 | 15:56

Uudis
    • Jaga

Tallinn, Stenbocki maja
3. juuni 2008

Homme, 4. juunil tähistatakse Eesti lipu päeva. Sinimustvalge lipu 124. sünnipäeva puhul heiskavad Eesti lipu kõik riigi- ja kohaliku omavalitsuse asutused ning avalik-õiguslikud organisatsioonid.

1884. aasta 4. juunil õnnistati Otepääl esimene sinimustvalge lipp. Eesti lipp on üheaegselt nii riigi- kui ka rahvuslipp. Kuni 2005. aastani nimetati seaduses sinimustvalget lippu üksnes riigilipuks, kuid siis otsustas riigikogu võtta ametlikult kasutusele nimetuse Eesti lipp. See muudatus tähendas muuhulgas, et igaühel on õigus heisata Eesti lipp mõne isikliku sündmuse, näiteks sünnipäeva, pulmade või suvepäevade ajal.

Lipupäevi on aastas 13: 3. jaanuar – Vabadussõjas võidelnute mälestuspäev, 2. veebruar – Tartu rahulepingu aastapäev, 24. veebruar – iseseisvuspäev. Eesti Vabariigi aastapäev, 14. märts – emakeelepäev, 9. mai – Euroopa päev, maikuu teine pühapäev – emadepäev, 4. juuni – Eesti lipu päev, 14. juuni – üldriiklik leinapäev (lipp heisatakse leinalipuna), 23. juuni – võidupüha, 24. juuni – jaanipäev, 20. august – taasiseseisvumispäev, 1. september – teadmistepäev, novembrikuu teine pühapäev – isadepäev.

Igaühel on õigus heisata soovi korral lipp ka muudel päevadel, järgides Eesti lipu seaduse sätteid ning head tava. Eesti lipp heisatakse päikesetõusul, kuid mitte hiljem kui kell kaheksa hommikul ning langetatakse päikeseloojangul, kuid mitte hiljem kui kell kümme õhtul.

Vaata lisaks:
Eesti lipu seadus http://www.riigiteataja.ee/ert/act.jsp?id=882755 
Eesti lipu kasutamise hea tava http://www.valitsus.ee/redirect/637