Eesti riigijuhtide elu ja tegevuse uurimise stipendiumi saab Hent Kalmo

22.06.2016 | 09:19

Uudis
    • Jaga

Riigikantselei 20 tuhande euro suurune stipendium antakse Hent Kalmole Ants Piibu akadeemilise biograafia koostamiseks.

„Riigikantselei soovib oma stipendiumiga toetada ajaloo uurimist ning seeläbi pidada meeles meie riigi rajajaid,“ ütles riigisekretär Heiki Loot ning lisas, et enam kui pooltele riigijuhtidele on uurijad tänaseks leitud.

Riigikantselei kuulutas seekordse stipendiumikonkursi välja käesoleva aasta 23. veebruaril ning konkursile laekus kolm taotlust. Stipendiumitaotluste läbivaatamiseks ja stipendiumisaaja valimiseks moodustas riigiarhivaar teadusekspertidest koosneva stipendiumikomisjoni, kuhu kuulusid ajaloodoktorid Tõnu Tannberg, Enn Tarvel ja Ago Pajur.

Riigikantselei asutas stipendiumi „Eesti riigijuhid 1918–1940/1944“ 2007. aastal.  Stipendiumikomisjoni heakskiidu saanud käsikirjad avaldatakse Eesti riigimeeste elulugude sarjas, mille on asutanud Rahvusarhiiv.

2008. aastal anti stipendium professor Jüri Antile August Rei tegevuse uurimiseks, kelle kohta valminud monograafiat "August Rei - Eesti riigimees, poliitik, diplomaat" esitleti 2012. aastal ning see oli riigimeeste elulugude sarja esimene raamat.

2012. aastal pälvis stipendiumi Indrek Paavle Otto Tiefi akadeemilise biograafia koostamiseks. Raamat avaldati 2014. aasta sügisel, kui möödus 70 aastat Tiefi valitsuse moodustamisest.

2013. aastal anti välja kaks stipendiumi: Krista Arule Jaan Tõnissoni ning Toomas Karjahärmile ja Ago Pajurile Konstantin Pätsi akadeemiliste biograafiate koostamiseks. Tööd valmivad 2018. aastaks, kui Eesti Vabariik saab 100 aastaseks.

2014. aastal sai stipendiumi Ivo Juurvee Kaarel Eenpalu akadeemilise biograafia koostamiseks, kelle kohta valmib töö 2017. aastal, ning 2015. aastal  Priit Rohtmets Friedrich Akeli akadeemilise biograafia koostamiseks. Töö valmib 2018. aastal.