Eesti riigijuhtide elulugude sarjas ilmus raamat Otto Tiefist

19.09.2014 | 19:46

Riigikantselei ja Rahvusarhiiv esitlesid täna Eesti Panga hoones Indrek Paavle kirjutatud raamatut „Õiguse ja omariikluse eest : Otto Tief (1889–1976)“, et tähistada 70 aasta möödumist Tiefi valitsuse moodustamisest.
    • Jaga

Riigikantselei ja Rahvusarhiiv esitlesid täna Eesti Panga hoones Indrek Paavle kirjutatud raamatut „Õiguse ja omariikluse eest : Otto Tief (1889–1976)“, et tähistada 70 aasta möödumist Tiefi valitsuse moodustamisest.

Raamatus käsitletakse rohkele arhiiviainesele tuginedes Otto Tiefi noorusaega, õpiaastaid Peterburi ülikoolis, tegevust 1917. aasta revolutsioonisündmuste keerises, Vabadussõja võitlusi Kalevlaste Maleva juhina, juristi- ja poliitikukarjääri iseseisvas Eestis, iseseisvuse taastamise katset Saksa okupatsiooni ajal ja sõjajärgseid repressiooniaastaid. Mööda ei minda ka Otto Tiefi eraelust ning peategelase taustal saab lugeja ülevaate tollastest poliitilistest sündmusest.

Raamat valmis riigikantselei stipendiumi toel. „Soovime toetada meie riigimeeste eluloo talletamist ning sedasi meeles pidada Eesti riigi rajajaid,“ ütles riigisekretär Heiki Loot kes avaldas suurt tänu Indrek Paavlele raamatu koostamise eest ning tunnustas Rahvusarhiivi hea koostöö eest raamatusarja väljaandmisel.

Ajaloodoktor Indrek Paavle pälvis riigikantselei stipendiumi Otto Tiefi akadeemilise biograafia koostamiseks 2012. aastal. Ta on Eesti Mälu Instituudi vanemteadur ning tegelenud peamiselt Nõukogude ja Saksa okupatsioonide ajajärgu Eesti poliitilise ajaloo uurimisega ja avaldanud neil teemadel mitukümmend teadusartiklit.

Riigikantselei asutas stipendiumi „Eesti riigijuhid 1918–1940/1944“ 2007. aastal. Stipendiumikomisjoni heakskiidu saanud käsikirjad avaldatakse Eesti riigimeeste elulugude sarjas, mille on asutanud Rahvusarhiiv. Otto Tiefist ilmunud raamat on sarja teine.

2008. aastal anti stipendium professor Jüri Antile August Rei tegevuse uurimiseks, kelle kohta valminud monograafiat "August Rei - Eesti riigimees, poliitik, diplomaat" esitleti 2012. aastal ning see oli riigimeeste elulugude sarja esimene raamat.

2013. aastal anti välja kaks stipendiumi: Krista Arule Jaan Tõnissoni ning Toomas Karjahärmile ja Ago Pajurile Konstantin Pätsi akadeemiliste biograafiate koostamiseks. Tööd valmivad 2018. aastaks, kui Eesti Vabariik saab 100 aastaseks.

2014. aastal sai stipendiumi Ivo Juurvee Kaarel Eenpalu akadeemilise biograafia koostamiseks. Töö valmib 2017. aastal.

Katkendit Indrek Paavle kirjutatud raamatust, mis käsitleb 1944. aasta sündmusi, saab lugeda siin https://riigikantselei.ee/et/otto-tiefi-valitsus.