Eesti tähistab vabariigi aastapäeva lipupäevaga ning jumalateenistuse, paraadi ja piduliku vastuvõtuga Ida-Virumaal

23.02.2015 | 13:02

Uudis
    • Jaga

Vabariigi aastapäeva tähistab Eesti lipupäevaga, pärgade asetamise, jumalateenistuse ja paraadiga Narvas ning piduliku kontserdi ja vastuvõtuga Jõhvis. Lisaks toimub päikesetõusul pidulikke lipuheiskamisi üle maa.

Vabariigi aastapäeval heisatakse lipud kõigile äri- ja büroohoonetele ning elumajadele. Eesti lipu heiskavad kõik riigi- ja omavalitsusasutused ning avalik-õiguslikud juriidilised isikud. Ühtsustunde väljendamiseks on ka kõik teised oodatud sinimustvalgeid lippe heiskama. Lipud heisatakse päikesetõusul või hiljemalt kell kaheksa hommikul ja langetatakse päikeseloojangul. Kui lippu ei langetata, tuleb lipp pimedal ajal valgustada.

Esimesena tõuseb Eesti lipp Narvas, seepärast algab kell 7.20 Hermanni linnuses pidulik lipuheiskamise tseremoonia. Kõne peavad Narva linnapea Eduard East, Narva õpilane Nadeźda Sassina ja üliõpilaste esindaja Ksenia Jankevitš. Tseremoonial esineb Narva poistekoor ning Politsei- ja Piirivalveorkester.

Tallinnas Toompea lossi hoovis algab kell 7.34  pidulik lipuheiskamise tseremoonia. Kõne peab Riigikogu esimees Eiki Nestor. Tseremoonial esinevad Eesti Meestelaulu Seltsi meeskoorid ja Kaitseliidu Tallinna Maleva puhkpilliorkester.

Narva Garnisoni kalmistul asetatakse kell 9.30 Vabadussõja mälestusmärgi jalamile pärjad. Kõne peavad peaminister Taavi Rõivas ja Eesti Üliõpilaste Seltsi esimees Jaak Sõnajalg.

Narva Aleksandri kirikus algab kell 10.30 oikumeeniline jumalateenistus. Teenivad peapiiskop Urmas Viilma, piiskop Laatsarus, preester Ivo Õunpuu jt. Esinevad Kose kiriku pasunakoor ning Sillamäe ja Narva kammerkoor.

Narvas Peetri platsil algab kell 12.00 Kaitseväe paraad. Kõne peab Kaitseväe juhataja ja paraadi lõppedes toimub lahingutehnika näitus.

Jõhvi kontserdimajas algab kell 18.00 pidulik kontsert ja vastuvõtt. Kontsert algab Vabariigi Presidendi kõnega, seejärel tervitavad Vabariigi President ja pr Evelin Ilves külalisi ning sellele järgneb vastuvõtt.

24. veebruaril 1918 avaldati "Manifest kõigile Eestimaa rahvastele", milles kuulutati välja sõltumatu ja demokraatlik Eesti Vabariik.

Gert Uiboaed

sümboolikanõunik