Eesti teenetemärgid Varssavis

17.12.2002 | 00:00

Uudis
    • Jaga

Tallinnas Stenbocki majas, 17. detsembril 2002. a. Kolmapäeval, 18. detsembril avatakse Poola Armee Muuseumis Varssavis Balti riikide teenetemärkide näitus. Näitus on üheks sündmuseks, millega tähistatakse peagi saabuvaid Balti riikide iseseisvumise 85. aastapäevi. Näituse korraldamisel osutasid abi Poola Vabariigi Presidendi Kantselei ja Poola Vabariigi kaitseminister Jerzy Zmajdzinski.

Näitusel on välja pandud Balti riikide teenetemärke esimesest iseseisvusperioodist ning ordenid ja medalid Eesti Vabariigi Riigikantselei ning Leedu Vabariigi Presidendi Kantselei fondidest.
Poola näitusekülastajale huvipakkuvaks näituse Eesti osa kuna Poola Vabariigi President Aleksander Kwasniewski on kahe kõrge Eesti teenetemärgi - Maarjamaa Risti keti ja Valgetähe teenetemärgi keti kavaler. Taasiseseisvumise järel on Eesti ordenite ja medalitega autasustatud 62 poola kodanikku.

Poola ajalooga on antud näitusel vahetu side. 45 poola ohvitseri ning poliitikut on ära märgitud Eesti iseseisvuse aspektist väärikaima autasu - Vabadusristiga. Nende hulgas Poola marssal Jozef Pilsudski kellele on antud Vabadusristi I järgu ordenid sõjaliste teenete ja tsiviilteenete eest. Vabadusristi I järgu ordeniga tsiviilteenete eest on autasustatud kokku 11 Poola poliitikut.
Poola välisminister Jozef Beck on ainsa välismaalasena Riigivapi I klassi teenetemärgi - ordenit on ajaloo jooksul välja antud ainult viiele inimesele - kavaler. Poola president Ignacy Moscicki on üks kuuest isikust kellele annetati enne 1940. aastat Valgetähe teenetemärgi kett. Üks nendest kuuest ketist kuulub käesoleval ajal Leedu ajakirjaniku ja kollektsionääri Vilius Kavaliauskase erakogusse ning on välja pandud näitusel Varssavis. Kõrvuti selle ordeniga saab näitusel näha Kotkaristi I klassi teenetemärki mille kavalerideks on 25 tuntud poolakat, Kotkaristi II klassi mille kavalerideks on 36 poolakat ja Kotkaristi III klassi mille kavalerideks on 79 poolakat.

Varssavis on välja pandud ka teised unikaalsed eesti autasud. Euroopa ühe kaunimalt kujundatud ordeni – Eesti Punase Risti teenetemärgi kõik erinevad klassid mida oli ajavahemikus 1926 - 1940 kokku kolmteist. Eesti Punase Risti teenetemärgiga autasustatute hulka kuulub juba eelpoolnimetatud Poola president Ignacy Moscicki.

Näitusel on külastajatele vaadata pea 100 Eesti ajaloo ja tänapäevaga seotud autasu. Muuhulgas eksponeeritakse Eesti Vabariigi 1937 aasta Põhiseaduse haruldast ja vähetuntud mälestusmärki. Leedu ja Läti osas on näitusel välja pandud nende maade presidentide regaalid (vanad ning uued ametiketid).


Lähemat: Kalev Uustalu, Riigikantselei sümboolikaosakonna juhataja, kalev.uustalu@riigikantselei.ee , tel 693 5920.Lugupidamisega,

Jaanus Rankla
Riigikantselei pressinõunik
Tel 693 5832