Eesti Vabariik valmistub 95. sünnipäevaks ning 100. aastapäevaks

12.12.2012 | 12:32

Uudis
    • Jaga

Tallinn, Balti Filmi- ja Meediakool, 12. detsember 2012 – Järgmisel aastal toimuva Eesti Vabariigi 95. sünnipäeval saavad alguse paljud projektid, mis kulmineeruvad Eesti riigi juubeliks aastal 2018 — kuulutatakse välja konkursid filmi, kujutava kunsti ja teatri valdkonnas ning alustakse 100 tamme parkide loomisega. Mitmete sündmuste ja uute algatuste keskmes on noored, kellele mõeldes loob riigikantselei nutitelefonide aplikatsiooni Rahvakalender.

Eesti riigi 95. sünnipäevaprogrammis sisalduvad nii traditsioonilised üritused tähistamaks Eesti riigi sündi ja oma riigi taastamist. „Riiklike tseremooniate kõrvale on oodatud aga omaalgatus – sünnipäeva on meeldiv tähistada ikka koos oma pere ja sõpruskonnaga,“ sõnas riigikantselei nõunik Jaanus Rohumaa sünnipäeva-aasta kava tutvustamisel Balti Filmi- ja Meediakoolis.

Kõikidest ettevõtmistest ootab riigikantselei infot Eesti riigi sünnipäeva kodulehele www.eesti.ee/ev95, mis koondab erinevate asutuste, organisatsioonide, liikumiste ja üksikisikute üritusi Eesti riigi sünnipäeva tähistamistest.

Ühe tegevusena on riigikantselei kavandanud nutitelefonide rakenduse Rahvakalender loomise. Aplikatsiooni eesmärk on kaasaegsel moel lisaks riiklikele pühadele ja lipupäevadele meelde tuletada Eesti rahvakalendris olevaid tähtpäevi. Tasuta jagatavas Rahvakalendri aplikatsioonis on ligi 70 tähtpäeva, mis kutsuvad üles argipäeva tähtpäevaks muutma. Rahvakalendri aplikatsiooni loob riigikantselei koostöös ettevõttega AKU Collective OÜ ja Bind, teostajaks on sellel Opus OÜ.

Vabariigi sünnipäeva auks saab 2013. aastal alguse ka 100 tamme parkide rajamise projekt kohalikes omavalitsustes. Noored põhikoolide ja gümnaasiumite õpilased korjavad järgmisel sügisel tammetõrusid, mis pannakse idanema, et neist kasvatada tammeistikud. Eesti juubeliaastal istutatakse tammeistikud 100 kaupa kohalikesse omavalitustesse, et luua igikestvust, väärikust ja tarkust sümboliseerivad tammikud. 100 tamme parkide projekti viib riigikantselei ellu koostöös Riigimetsa Majandamise Keskusega.

Riigikantselei palvel loob Eesti Rahvusringhääling 2013. aastaks vabariigi sünnipäeva teemalise ekraanigraafika, mille töötab välja režissöör René Vilbre.

Eesti Vabariigi 95. sünnipäeva aastal möödub ka sada aastat päevast, kui eesti rahva ühise jõupingutuse ja üldrahvaliku korjanduse toel valmis Tallinnas „Estonia“ maja; samuti möödub 25 aastat laulvast revolutsioonist. Sünnipäeva-aasta kavas mäletatakse loomeliitude pleenumit, Tartu muinsuskaitsepäevi ja sinimustvalge lipu väljatoomist, Balti ketti, isamaalisi laule ja Tartu levimuusikapäevi ning öölaulupidusid.

Sünnipäevaasta kogu programmiga on võimalik tutvuda aadressil www.eesti.ee/ev95.