Esmaspäeval heisatakse Eesti lipu 134. sünnipäeva puhul sinimustvalged Eesti lipud

03.06.2018 | 11:38

Uudis
    • Jaga

4. juunil saab Eesti lipp 134. aastaseks. Eesti lipu päeva puhul heiskavad Eesti lipu kõik riigi- ja omavalitsusasutused ning avalik-õiguslikud juriidilised isikud. Eesti lippu on oodatud heiskama ka kõik teised. Lipud heisatakse päikesetõusul või hiljemalt kell kaheksa hommikul ja langetatakse päikeseloojangul. Lipu sünnipäeva tähistatakse üle Eesti pidulike lipuheiskamiste, rongkäikude ja kontsertidega.

4. juunil 1884 kogunesid 24 eesti haritlast Otepääle, et pühitseda ja õnnistada Eesti lipp. Rahvusliku ärkamisaja harjal kinnistus sinimustvalge värvikombinatsioon rahvusvärvidena. Eesti iseseisvumisel sai trikoloorist riigilipp. Eesti lipu kasutamise õigus on igaühel. Selle heiskamisega anname märku oma ühtekuuluvustundest ja meile olulistest väärtustest.

Lipu sünnipäev algab kell 7.00 piduliku lipuheiskamisega Pika Hermanni torni, lipu heiskavad Tallinna Reaalkooli esindaja, kõnelevad Riigikogu esimees Eiki Nestor, EELK peapiiskop Urmas Viilma ja Eesti Lipu Seltsi esimees Jüri Trei. Kuberneri aeda on üles rivistatud Kaitseliidu, Naiskodukaitse, noorkotkaste, kodutütarde, skautide, gaidide ja akadeemiliste organisatsioonide ning  seltside, ühingute ja koolide liputoimkonnad. Mängib Kaitseväe orkester, laulavad Eesti Naislaulu Seltsi koorid. Pika Hermanni torn avatakse külastajatele kell 14.00.

Otepääl algab kell 10.00 traditsiooniline rongkäik linna keskväljakult kirikumõisa. Rongkäigu ees kannavad Eesti Üliõpilaste Seltsi liikmed suuremõõtmelist sinimustvalget lippu. Kirikumõisas heisatakse lipp ja peetakse sünnipäevakõned. Kell 11.00 algab Otepää Maarja kirikus pidulik kontsert-jumalateenistus, mida viib läbi EELK Otepää Maarja koguduse vaimulik Marko Tiirmaa, kontsertosas esinevad Otepää valla ja Tartu koolide õpilased ning segakoor Eveko. Õhtul kell seitse algab Otepää Kultuurimaja pargis lühilavastus ja kontsert „Lipukiri“, esinevad Veikko Täär ja Merilin Kirbits, tšellol Andreas Lend, klaveril Rael Kõiv.

Pärnus Koidula parki kogutakse kella 17.00 kokku 134 sinimustvalget kandelippu. Kõnelevad Pärnu linna volikogu esimees Andres Metsoja, Pärnu linnapea Romek Kosenkranius ja Eesti Lipu Seltsi esimees Jüri Trei. Peale vabaõhuaktust liigutakse romgkäigus Endla teatrisse, kus kõneleb Eesti Lipu Seltsi auliige Trivimi Velliste ja toimub pidulik kontsertetendus"„Ema käed kui sünnimaa". 

Gert Uiboaed

Riigikantselei sümboolikanõunik