Laupäeval heisatakse hõimupäeva puhul Eesti lipud

18.10.2019 | 10:55

Uudis
    • Jaga

Laupäeval, 19. oktoobril on hõimupäev. Sel puhul heiskavad Eesti lipu kõik riigi- ja kohaliku omavalitsuse asutused ning avalik-õiguslikud juriidilised isikud. Ühise soome-ugri kultuuripärandi teadvustamiseks ja teiste hõimurahvaste toetuseks võivad Eesti lipu heisata ka kõik teised. Lipud heisatakse päikesetõusul ja langetatakse päikeseloojangul.

2019. aasta on põliskeelte aasta ning seetõttu on hõimupäevad seekord pühendatud soome-ugri keeltele, et tõsta teadlikkust ohustatud keelte olukorrast ning neid rohkem väärtustada. Hõimupäevad algasid 9. oktoobril näituse “Uurali rahvaste looduslikud pühapaigad” avamisega Tallinna Botaanikaaias. 11. oktoobril toimus Eesti keele Instituudis konverents „Põlisrahvad ja keeled globaliseeruvas maailmas. Väljakutsed, võimalused ja ohud“. Hõimupäevade peakontserdid toimuvad sel aastal 18. oktoobril kell 19 Viljandi Pärimusmuusika Aidas, 19. oktoobril kell 15 Tartus Eesti Rahva Muuseumis ning 20. oktoobril kell 16 Tallinnas Vabal Laval.

Tava tutvustada oktoobrikuu kolmandal nädalal hõimurahvaid ja nende kultuure sai alguse juba 1931. aastal, kuid katkes nõukogude ajal. 1988. aastal traditsioon taaselustati ning 2011. aasta märtsis võeti Riigikogus vastu otsus tähistada hõimupäeva oktoobrikuu kolmandal laupäeval riikliku tähtpäevana, mil heisatakse ka Eesti lipud.

Seotud viited

Gert Uiboaed

Riigikantselei sümboolikanõunik