Möödub 60 aastat 1941. aasta massiküüditamisest

12.06.2001 | 00:00

Uudis
    • Jaga

Tallinn,Toompea - Tõnismägi, 12. juuni 2001. a.Neljapäeval, 14. juunil tähistatakse üle Eesti 1941. aasta massiküüditamise 60. aastapäeva. Nii üleriiklike kui ka maakondlike juuniküüditamise aastapäeva mälestusürituste eesmärgiks on kogu ühiskonna tähelepanu tõmbamine kõigile Nõukogude Liidu okupatsiooni ajal toime pandud õigusvastastele repressioonidele ning nende läbi kannatanud inimestele. Mälestatakse kõiki, kes küüditati, arreteeriti ja hukati Nõukogude Liidu okupatsiooni ajal. Tähelepanu vajab seegi, et lisaks küüditamistele pidid repressioonide tulemusena paljud jätma oma kodumaa ja põgenema välisriikidesse.

Põhiürituste kava neljapäeval, 14.juunil:

Kell 9 avatakse Vabariigi Valitsuse ja Riigikantselei hoone – Stenbocki maja - seinal mälestustahvel kommunistliku terrori läbi hukkunud Vabariigi Valitsuse liikmetele. Sõnavõtuga esineb peaminister Mart Laar, mälestustahvli õnnistab EELK piiskop Einar Soone.
Kell 10 toimub oikumeeniline mälestuspalvus EELK Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus
Kell 11 algab mälestusmiiting Linda kuju juures Harju mäel
Kell 12 leinarongkäik mööda Harju tänavat Pagari tänavale

Keskpäeval helisevad kõigis EELK kirikutes üle Eesti kirikukellad küüditatute mälestuseks.

Kell 15 toimub kontsert-aktus Estonia kontserdisaalis, kus tuleb ettekandele Eduard Tubina Reekviem langenud sõdurite mälestuseks. Eesti Kontserdi ja Tubina Ühingu ettepanekul peab kõne Riigikogu aseesimees Tunne Kelam. Sissepääs on tasuta ja pileteid saab Eesti Kontserdi kassast.

Kaasnevad üritused:

Neljapäeval kell 10.45 avab EELK mälestustahvli pastoritele EELK Konsistooriumi hoones.

Kolmapäeval kell 15 avatakse Eesti Rahva Muuseumi näitus 14.06.41. Pole rahvast, pole probleemi Tallinnas Kanuti Gildi majas. Näituse avamisel viibivad peaminister Mart Laar ja riigisekretär Aino Lepik. Näitus
on pühendatud esimese suurküüditamise mälestuseks. Näitus annab emotsionaalse ülevaate kogu esimese punase aasta sündmustest, põhinedes konkreetsete inimeste mälestustele. Valdav osa materjalist on pärit Eesti Rahva Muuseumi arhiividest ja erakogudest. Näituse kuraator on Piret Õunapuu, kujundus disainibüroolt LBS. Küüditamisnäitust on võimalik tasuta vaadata 14. juunist 19. septembrini iga päev (kell 12-19)

Vabariigi President kuulutas välja õpilastööde konkursi küüditatute mälestuste kogumiseks ning Vabariigi President ja haridusminister tegid sellega seoses ühise pöördumise koolidele. Esitati üle 1500 võistlustöö.


Mälestusürituste ettevalmistamist korraldas Vabariigi Valitsuse asjatundjate komisjon haridusminister Tõnis Lukase juhtimisel. Vabariigi Valitsus eraldas reservfondist 400 000 krooni mitme ürituse toetamiseks ning  314 000 krooni Vabariigi Presidendi algatatud Eesti Mäletab ürituste läbiviimiseks.


Lisainfo: Kalmar Kurs 6 281 213, 051 39 406


Käesolev ürituste kava on kättesaadav Internetis aadressidel:
http://www.riik.ee/
,
http://www.riik.ee/press/
ja
http://www.riik.ee/riigikantselei/press.htmlJaanus Rankla                                               Kalmar Kurs
Riigikantselei pressinõunik                             Haridusministri nõunik-abi
Tel 693 5832