Rahvusraamatukogus avatakse riiklikke teenetemärke tutvustavad näitused

31.01.2003 | 00:00

Uudis
    • Jaga

Tallinnas, Stenbocki majas 31. jaanuaril 2003. a. Laupäeval, 1. veebruaril avatakse Rahvusraamatukogus näitus “Eesti riiklikud teenetemärgid”. Tänavu, mil täitub 85 aastat Eesti Vabariigi iseseisvumisest, eksponeeritakse traditsiooniliseks saanud näituse raames harulduste saalis täiendavalt videoülevaadet riiklikest teenetemärkidest ning fotonäitust “Eesti riiklike teenetemärkide kavalerid” raamatukogu fuajees. Näitusel on eksponeeritud kõik Eesti Vabariigis taastatud ja antavad teenetemärgid. Näitusel saab ülevaate riiklike teenetemärkide tekkeloost, kujunemisest ja kasutamisest.

Eesti Vabariigi esimene teenetemärk, Vabadusrist asutati 1919. aastal, selle andmine lõpetati 1925. aastal. Riigivanema 7. oktoobril 1936. a. dekreedina antud Teenetemärkide seadusega kehtestati lisaks Vabadusristile veel 4 riiklikku teenetemärki (Riigivapi, Kotkaristi, Eesti Punase Risti ja Valgetähe teenetemärk).

Eesti Vabariigi teenetemärkide seadusega 5. maist 1994. a. taastati üldjoontes enne- sõjaaegne Eesti riiklike teenetemärkide süsteem. 16. mai 1995. a. Teenetemärkide seaduse muutmise seadusega loodi lisaks varasematele täiesti uus teenetemärk Maarjamaa Rist (kavandi autor Priit Herodes), mis antakse Vabariigi presidendile ning kõrgeima astme teenetemärgina välismaalastele, kellel on erilisi teeneid Eesti Vabariigi ees.

Lisaks riiklikele teenetemärkidele ning teenetemärkidega seotud dokumentidele ja raamatutele näidatakse sel aastal esmakordselt näitusekülastajatele videoülevaadet antud teemal, mis käsitleb ajavahemikku 1919. aastast tänapäevani. Samuti võib tutvuda fotonäitusega Eesti riiklike teenetemärkide kavaleridest. Ekspositsioonis on püütud anda ülevaade inimestest, kelle isiklik vaprus on kindlustanud Eesti riiklust ja rahvuslikku iseolemist, samuti neist, kes oma pikaajalise loomingulise tööga on jätnud meie kultuurilukku püsivaid jälgi.

Näitused valmistasid ette Riigikantselei ja Eesti Rahvusraamatukogu. Näitused jäävad avatuks 28. veebruarini k.a.

Täiendav info: Lea Hein, Rahvusraamatukogu näituste osakond, tel. 630 7148,
Ekskursioonide tellimine: Ivo Manfred Rebane, Riigikantselei sümboolikaosakond, tel. 693 5922.

Vaata lisaks:
Riiklikud sümbolid ja teenetemärgid
: http://www.valitsus.ee/redirect/671  
Rahvusraamatukogu: http://www.nlib.ee/  Lugupidamisega,

Jaanus Rankla
Riigikantselei pressinõunik
Tel 693 5832
jaanus.rankla@riigikantselei.ee