Rahvusraamatukogus avatakse riiklikke teenetemärke tutvustavad näitused

31.01.2002 | 00:00

Uudis
    • Jaga

TallinnasStenbocki majas, 31. jaanuaril 2002. a.Reedel, 1. veebruaril kell 15 avatakse Rahvusraamatukogus näitus Eesti riiklikud teenetemärgid. Traditsioonilise näituse raames eksponeeritakse sel aastal täiendavalt Eesti ametkondlikke teenetemärke harulduste saalis ning  fotonäitust Eesti riiklike teenetemärkide kavalerid raamatukogu fuajees. 

Näitusel Eesti riiklikud teenetemärgid on eksponeeritud kõik Eesti Vabariigis taastatud ja antavad teenetemärgid. Eesti Vabariigi esimene teenetemärk, Vabadusrist asutati 1919. aastal, selle andmine lõpetati 1925. aastal. Riigivanema 7. oktoobril 1936. a. dekreedina antud Teenetemärkide seadusega kehtestati lisaks Vabadusristile veel 4 riiklikku teenetemärki (Riigivapi, Kotkaristi, Eesti Punase Risti ja Valgetähe teenetemärk).

Taasiseseisvunud Eestis autasustatakse nii Eesti kui ka välisriikide kodanikke riiklike teenetemärkidega 1995. aastast alates. Samal aastal loodi uus teenetemärk – Maarjamaa Rist, mis antakse Vabariigi presidendile ning kõrgeima astme teenetemärgina välismaalastele, kellel on erilisi teeneid Eesti Vabariigi ees. Näitusel saab ülevaate riiklike teenetemärkide tekkeloost, kujunemisest ja kasutamisest. 

Lisaks riiklikele teenetemärkidele eksponeeritakse sel aastal esmakordselt ka ametkondlikke teenetemärke. Näitusel on Kaitseministeeriumi teeneterist, Eesti kaitseväe teenetemärk, Kaitseliidu hoolsusmärk Valgerist, Piirivalve teeneterist, Politsei teeneterist, Päästeteenistuse Suur Kuldrist ning paljud teised.

Samuti võib tutvuda fotonäitusega Eesti riiklike teenetemärkide kavalerid. Ekspositsioonis on püütud anda ülevaade inimestest, kelle isiklik vaprus on kindlustanud Eesti riiklust ja rahvuslikku iseolemist, samuti neist, kes oma pikaajalise loomingulise tööga on jätnud meie kultuurilukku püsivaid jälgi.

Näitused valmistasid ette Riigikantselei, Vabariigi Presidendi Kantselei, Kaitseministeerium, Välisministeerium, Kaitsejõudude Peastaap, Kaitseliit, Piirivalveamet, Politseiamet, Päästeamet ja Eesti Rahvusraamatukogu.

Näitused jäävad avatuks 28. veebruarini k.a..

Täiendav info: Lea Hein, Rahvusraamatukogu näituste osakond, tel. 630 7148,
Ekskursioonide tellimine: Ivo Manfred Rebane, Riigikantselei
sümboolikaosakond, tel. 693 5922.


Vaata lisaks: 
Riiklikud teenetemärgid: http://www.riik.ee/teenetemargid/index.html
Riiklikud sümbolid: http://www.rk.ee/symb/
Riigikantselei: http://www.riigikantselei.ee/
Rahvusraamatukogu: http://www.nlib.ee/
Lugupidamisega,Jaanus Rankla

Riigikantselei pressinõunik
Tel 693 5832