Teisipäeval tähistatakse Eesti lipu 135. sünnipäeva ja sel puhul heisatakse sinimustvalged Eesti lipud

03.06.2019 | 11:33

Uudis
    • Jaga

4. juunil heiskavad Eesti lipu kõik riigi- ja omavalitsusasutused ning avalik-õiguslikud juriidilised isikud. Eesti lippu on oodatud heiskama ka kõik teised. Lipu sünnipäeva puhul on ajaloolisele Eesti lipule oodatud kõik külla Eesti Rahva Muuseumisse. Peoüritusi jätkub aga nii Otepääle, Põltsamaale kui ka Tallinna.

Lipu sünnipäev algab juba 3. juunil kell 18.30, mil Põltsamaal seatakse kokku maailma suurim inimestest moodustatud sinimustvalge. Seejärel liigutakse rongkäigus Beermanni lipuväljakule, kihelkonnakooli õuele ja lõpuks Põltsamaa kultuurikeskuse juurde, kus annavad kontserdi Ivo Linna, Antti Kammiste ja Tõnis Mägi.

4. juunil algab pidupäev kell 7.00 piduliku lipuheiskamisega Pika Hermanni torni, kõnelevad Riigikogu esimees Henn Põlluaas, EELK peapiiskop Urmas Viilma ja Eesti Lipu Seltsi esimees Jüri Trei. Kuberneri aeda on üles rivistatud Kaitseliidu, Naiskodukaitse, noorkotkaste, kodutütarde, skautide, gaidide ja akadeemiliste organisatsioonide ning seltside, ühingute ja koolide liputoimkonnad. Mängib Kaitseväe orkester, laulavad Eesti Naislaulu Seltsi ja Tallinna koolide koorid. Pika Hermanni torn avatakse külastajatele kell 15.00.

Otepääl algab kell 10.00 traditsiooniline rongkäik linna keskväljakult kirikumõisa. Kirikumõisas heisatakse lipud, kõne peavad Eesti Üliõpilaste Seltsi esimees Kaur Teder, kultuuriminister Tõnis Lukas ja Otepää vallavanem Kaido Tamberg. Kell 11.00 algab Otepää Maarja kirikus pidulik kontsert-jumalateenistus, mida viib läbi EELK Otepää Maarja koguduse vaimulik Marko Tiirmaa. Alates südapäevast on huvilistel võimalik tutvuda uue lipuloo ekspositsiooniga pastoraadis ja toimub piknik. Pidupäeva Otepääl lõpetab kell 20 algav esietenduse "Taevas, muld ja tulevik". Etenduse autor on Erki Aule ja lavastaja Peep Maasik.

Tartus algab kell 16.00 Eesti Üliõpilaste Seltsi maja eest rongkäik Eesti Rahva Muuseumisse. Kell 16.30 tervitab raekoja platsil lipusünnipäevalisi Tartu linnapea. Kell 17.30 jäädvustatakse Eesti Rahva Muuseumi ees lipu 135. sünnipäeva ühisfoto ja kell 18.15 algab muuseumis aktus, kus kõnelevad Eesti Rahva Muuseumi direktor Alar Karis, peaminister Jüri Ratas ja Eesti Üliõpilaste Seltsi esimees Kaur Teder. Kell 19.00 esilinastub film "Sinimustvalged lood" ning kuni kella 20.00 on kõigil võimalus tasuta tutvuda esimese sinimustvalge lipu ja Eesti kultuuriloo püsinäitusega "Kohtumised".

4. juunil 1884 kogunesid 24 eesti haritlast Otepääle, et pühitseda ja õnnistada Eesti lipp. Rahvusliku ärkamisaja harjal kinnistus sinimustvalge värvikombinatsioon rahvusvärvidena. Eesti iseseisvumisel sai trikoloorist riigilipp. Lipu sünnipäeva tähistamisega soovime osutame riigi- ja rahvuslipule suuremat tähelepanu ja julgustame eestimaalasi kasutama Eesti lippu.

Gert Uiboaed

Riigikantselei sümboolikanõunik