Vaivara vallas tähistati riigisekretär Karl Johannes Terrase 120. sünniaastapäeva

09.09.2010 | 11:03

Uudis
    • Jaga

Vaivara vallas Ida-Virumaal tähistati täna riigisekretär Karl Johannes Terrase 120. sünniaastapäeva. Terras oli Eesti Vabariigi riigisekretär aastatel 1920-1940, olles ainus kõrgem riigiametnik, kes püsis oma ametikohal omariikluse kaks aastakümmet.

Sünniaastapäeva tähistamisel osalesid riigisekretär Heiki Loot, endised riigisekretärid Uno Veering ja Ülo Kaevats, Vaivara vallavanem Veikko Luhalaid ning kohalikud elanikud.

Pärast Terrase sünnikodu juures asuva mälestuskivi juures peatumist avati Vaivara seltsimajas pikaaegsele riigisekretärile pühendatud näitus ning sai näha Eesti Vabariigi esimest riigipitsatit, mis igapäevaselt asub Stenbocki maja Riigipitsati saalis. Esimene riigipitsat telliti 1925. aastal Londonist Terrase juhtimisel.

Heiki Loot ütles näituse avamisel, et tihti vahetunud valitsuse juures, kelle eluiga ei ületanud sageli aastatki, tagas Terras töö järjepidevuse. „Liialdamata võib öelda, et Terras kehastas riigivalitsemise järjepidevust ja katkematust,“ ütles Loot. „Sellega lõi ta üle aegade kestnud ja tänapäevagi jõudnud arusaama riigisekretäri ametist kui valitsuste ja laiemalt riigijuhtimise järjepidevuse tagajast.“

Pikaaegse riigisekretäri auks on Stenbocki majas Karl Johannes Terrase järgi nimetatud nõupidamiste ruum, kus toimuvad neljapäevaõhtused valitsuskabineti nõupidamised ning seisab tema büst. „Terrase tähelepanelik silm jälgib valitsuse tööd tänaseni,“ lisas Loot.

Karl Johannes Terras sündis 9. septembril 1890 Vaivara vallas taluomanikust vallakirjutaja Aleksandri ja Marie (s. Säkk) Terrase pojana. 1916. aastal lõpetas Terras Peterburi ülikooli õigusteaduskonna.

5. jaanuaril 1920 nimetati Terras Vabariigi Valitsuse asjadevalitsejaks. Seoses põhiseaduse jõustumisega nimetati Vabariigi Valitsuse Kantselei 21. detsembril 1920 ümber Riigikantseleiks ning 1921. aastal asjadevalitseja riigisekretäriks.

1. septembril 1940 riigisekretär vallandati ametist, ühtlasi likvideeriti ka Riigikantselei.

Nõukogude okupatsioonivõimud arreteerisid Terrase 7. jaanuaril 1941 ja ta suri 25. veebruaril 1942 Kirovi vangilaagris. Kohtumõistmine Terrase üle toimus aasta pärast tema surma, kui ta tagaselja 10 aastaks sunnitööle mõisteti liikmeksoleku pärast Kaitseliidus.

Loe lisaks Eesti Vabariigi Riigikantselei ajaloost http://www.valitsus.ee/redirect/770 ning Terrase poja Aleksander Terrase (1920-2006) mälestusi Riigikantseleist ja riigisekretäri ametist ajavahemikus 1920-1940 http://www.valitsus.ee/redirect/772

Piltidel riigisekretär Heiki Loot ja Vaivara vallavanem Veikko Luhalaid
http://www.riigikantselei.ee/arhiiv/juht/terras120/

Kristiina Tiimus
Riigikantselei
693 5605
kristiina.tiimus@riigikantselei.ee