Valitsusel ja Riigikantseleil täitub 10 aastat Stenbocki majas

05.08.2010 | 15:11

Uudis
    • Jaga

Eesti Vabariigi Valitsuse ja Riigikantselei asumisest Stenbocki majja möödub kümme aastat. Esimese istungi pidas valitsus Stenbocki majas 8. augustil 2000. aastal.

„Valitsuse käsutuses on esinduslik hoone väärikas asukohas. Stenbocki maja pakub valitsusele ja peaministrile tänapäevaseid töötingimusi ning võimaldab Eesti külalistele tutvustada meie riigi keerulist ajalugu. Stenbocki majale viidatakse täna valitsuse või peaministri teateid ja seisukohavõtte edastades samasuguse iseenesestmõistetavusega nagu Valgele Majale Ameerika Ühendriikides või Downing Street 10-le Ühendkuningriigis“, ütles riigisekretär Heiki Loot.

Esinduslik hoone Toompea põhjaserval kavandati algselt Eestimaa kubermangu kohtuasutuste jaoks, kuid valmimisel 1792. aastal sai sellest hoone ehitaja, Hiiumaa mõisniku, krahv Jakob Pontus Stenbocki linnaresidents. Hiljem kasutati hoonet mitmel erineval otstarbel, kuni alles 19. sajandi lõpus võeti see esmakordselt kasutusele kohtuhoonena. Kohtud töötasid majas 1987. aastani. Seejärel seisis maja kümme aastat tühjana, kuni 1996. aastal alustati selle taastamisega valitsuse ja Riigikantselei hooneks.

Valitsushoonet on kümne aasta jooksul väisanud sajad väliskülalised – riigijuhid, valitsuste, parlamentide ja organisatsioonide esindajad, teadlased, kultuuritegelased ning ajakirjanikud kogu maailmast. Stenbocki maja on külastanud näiteks USA president George Bush, Suurbritannia peaminister Tony Blair, Saksamaa liidukantsler Angela Merkel, Prantsusmaa peaminister Francois Fillon, Venemaa patriarh Aleksius II, Hispaania kuningas Juan Carlos I, Madalmaade kuninganna Beatrix ja paljud teised.

Ühtlasi möödub kümme aastat valitsuse istungite infosüsteemi (VIIS) kasutuselevõtmisest.

„E-valitsus võimaldab säästa nii raha kui ka keskkonda ning on teinud Eesti maailmakuulsaks IT-riigiks“, märkis riigisekretär Loot.

Riigikantselei korraldab reedel, 6. augustil Stenbocki majas traditsioonilise avatud uste päeva. Ekskursioonidele registreerunutel on võimalik tutvuda valitsuse ja peaministri tööruumidega. Avatud uste päevad toimuvad Stenbocki majas igal aastal. Esmakordselt olid uksed avatud 2005. aasta 8. augustil, mil möödus viis aastat Vabariigi Valitsuse esimesest istungist Stenbocki majas.

6. augusti õhtul kell kell 18 esineb Stenbocki maja õues maailma üks mainekam noortekollektiiv, Grammy auhinna võitja, tütarlastekoor Ellerhein. Kontsert on tasuta ja avatud kõigile huvilistele.

Stenbocki maja kohta saab pikemalt lugeda internetist http://www.valitsus.ee/stenbockimaja 
Pilt valitsuse istungist: http://www.valitsus.ee/redirect/223

Kristiina Tiimus
Riigikantselei
tel 693 5605
kristiina.tiimus@riigikantselei.ee