Valitsusel täitub viies aasta Stenbocki majas

05.08.2005 | 12:36

Uudis
    • Jaga

Tallinn, Stenbocki maja
5. august 2005

Esmaspäeval möödub viis aastat Eesti valitsuse asumisest Stenbocki majja.

2000. aasta 8. augustil pidas valitsus esmakordselt iseseisva Eesti ajaloos istungi päris oma majas. Enne kolimist Toompeal Rahukohtu tänavas asuvasse endisesse kohtuhoonesse töötas valitsus ühe katuse all seadusandliku võimu ehk riigikoguga.

Stenbocki majas asuvad peaministri tööruumid ning istungite saal, kus toimuvad neljapäeviti valitsuse korralised istungid. Majas töötavad riigisekretär ning teised riigikantselei ametnikud, kes nõustavad ja abistavad valitsust tegevuse planeerimisel ja koordineerimisel.

Riigikantselei peadirektor Marten Koka sõnul on valitsuse kulud võrreldes viie aasta taguse ajaga oluliselt vähenenud. “Riigikantselei majandusosakonnas töötab praegu ainult 38 inimest, viie aasta eest oli neid 89,” ütles Kokk. “Ametiautosid oli riigikantseleil 2000. aastal 54 ja praegu 10. Tänu elektroonilisele asjaajamise pidevale arendamisele on ka kulutused paberi ostmiseks vähenenud enam kui poole võrra.”

Võrreldes 2000. aastaga on riigikantselei ametnike arv vähenenud 219-lt 186-ni ning riigikantselei eelarve kahanenud 258 miljonilt 181,7 miljoni kroonini.

Valitsushoonet on viie aasta jooksul väisanud sajad väliskülalised – riigijuhid, valitsuste, parlamentide ja organisatsioonide esindajad, teadlased, kultuuritegelased ning ajakirjanikud kogu maailmast. Stenbocki majaga on tutvunud näiteks Walesi prints Charles, USA senaatorid John McCain ja Hillary Clinton ning kaitseminister Donald Rumsfeld, NATO peasekretär Lord George Robertson, Euroopa Komisjoni president Jose Manuel Barroso ja Venemaa patriarh Aleksius II.

Kuue dooria sambaga rõdu ja rangelt klassitsistliku välisilmega esindusliku hoone Toompea põhjaserval kavandas arhitekt Johann Caspahr Mohr Eestimaa kubermangu kohtuasutuste jaoks, kuid valmimisel 1792. aastal sai hoonest krahv Jakob Pontus Stenbocki linnaresidents.

Pärast krahv Stenbocki surma kasutati hoonet mitmel erineval otstarbel, kuni 1891. aastal võeti see esmakordselt kasutusele kohtuhoonena. Kohtud töötasid selles 1987. aastani. Hiljem jäi maja unarusse, kuni 1996. aastal alustati selle taastamisega valitsuse ja riigikantselei hooneks.

Stenbocki maja kohta saab pikemalt lugeda internetist http://www.valitsus.ee/stenbockimaja

Sten Hansson
Riigikantselei infonõunik
tel. 693 5609
sten.hansson@riigikantselei.ee