Avaliku teenistuse tippjuhtideks on ministeeriumide kantslerid ja asekantslerid, Riigikantselei direktorid, ametite ja inspektsioonide peadirektorid, Häirekeskuse peadirektor, riigiarhivaar, Kaitseväe juhataja ning riigi peaprokurör.
Tippjuhte ühendab soov teha väljakutseid pakkuvat ja vastutusrikast tööd, osaleda Eesti tulevikku kujundavate otsuste tegemisel, panustada rahvusvahelisse koostöösse ja aidata kaasa Eesti riigi arengule.
Eesti avaliku teenistuse tippjuhil peab olema teenistusülesannete täitmiseks piisav juhtimiskogemus, haridus ja võõrkeelte oskus ning tööks vajalikud kompetentsid vastavalt Eesti avaliku teenistuse tippjuhtide kompetentsimudelile.
Eesti avaliku teenistuse tippjuhi ametikohale võivad kandideerida Eesti kodanikud, kes vastavad teenistusse astumiseks avaliku teenistuse seaduses ja Vabariigi Valitsuse määruses sätestatud nõuetele.
Tippjuhtide kompetentsikeskus nõustab tippjuhte nende arendamisel ning pakub ja korraldab tippjuhtidele erinevaid arendustegevusi. Arendustegevustena käsitatakse näiteks koolitusi, mentorlust, konsulteerimist, stažeerimist, arenguprogramme jmt.
Eesti avaliku teenistuse tippjuhtide kompetentsimudel koosneb kuuest kompetentsist, mis on kirjeldatud mõjusate ja mõjutute tegevustega.
Järlekasvuprogrammide eesmärk on valmistada ette potentsiaalseid tippjuhte Eesti avalikule teenistusele ning kindlustada nii järjepidevus valitsusasutuste juhtimisel.
Avaliku teenistuse avatuse, läbipaistvuse, kompetentsuse ning poliitilise neutraalsuse tagamiseks korraldatakse tippjuhtide ametikohtadele avalikud konkursid, mille kuulutab välja riigisekretär.
Tippjuhtide kompetentsikeskus
Tippjuhtide kompetentsikeskus on Riigikantselei struktuuriüksus, mille põhiülesanne on tagada avaliku teenistuse tippjuhtide värbamine, valik ja arendamine.
Keskus toetab tippjuhtide valikut, sh korraldab tippjuhtide värbamiseks ja valikuks sobivate tegevuspõhimõtete ja meetodite väljatöötamist ning teenindab avaliku teenistuse tippjuhtide valiku komisjoni.
Keskus korraldab ka tippjuhtide arendamist, sh tippjuhtide hindamist, haldab ja arendab e-kompetentsikeskust, analüüsib tippjuhtide arenguvajadusi, nõustab tippjuhte nende arendamisel ning pakub ja korraldab neile selleks vajalikke arendustegevusi.
Keskus teeb koostööd teiste riikide avaliku teenistuse tippjuhtide arendamise eest vastutavate ametkondadega ning osaleb vastavates Euroopa Liidu ja teiste rahvusvaheliste võrgustike töös.
Viimati uuendatud 28.09.2020