Riigikantselei ja rahvusarhiiv esitlevad Priit Rohtmetsa monograafiat „Friedrich Akel – silmaarst, diplomaat ja riigimees“

03.09.2021 | 15:50

Friedrich Karl Akeli 150. sünniaastapäeva tähistamise raames esitleti 5. septembril Priit Rohtmetsa koostatud monograafiat “Friedrich Akel – silmaarst, diplomaat ja riigimees”.
    • Jaga

"Riigivanem Friedrich Karl Akeli elu ja tegevust on seni uuritud väga tagasihoidlikul määral ja nii täidab käesolev monograafia Eesti omariikluse esimese perioodi ajaloo ja Eesti riigimeeste elulugude uurimises olulise lünga,“ ütles uurimuse autor Priit Rohtmets. „See on seda kaalukam, et Akeli saatuseks oli olla Eesti riigitüüri juures ajal, mil noor Eesti riik oli üle elamas esimest majanduskriisi ja kommunistid üritasid 1. detsembril 1924 vägivallaga kukutada Eesti põhiseaduslikku korda. Ent kolmel korral välisministrina ja kolmes riigis saadikuna töötanud Akeli jälg Eesti omariikluse ajaloos on suur ka meie toonase välispoliitika kujundamises ja enne Eesti riiklust ka seltsitegevuses,“ lisas Rohtmets. 

Käsikiri on valminud riigikantselei stipendiumi «Eesti riigijuhid 1918–1940/1944» toel. Raamatu andis välja rahvusarhiiv. 

Raamatu esitlus toimub pühapäeval, 5. septembril kell 12.30 Halliste põhikoolis. Pärast raamatu esitlust, kell 14.00 toimub Halliste surnuaias Fr. K. Akeli perekonna renoveeritud hauaplatsi ja riigivanemale pühendatud kenotaafide pühitsemine, mille korraldab korporatsioon Fraternitas Estica.

«Riigivanemate» sarjas on siiani ilmunud:

  • Jüri Ant, „August Rei - Eesti riigimees, poliitik, diplomaat“
  • Indrek Paavle, „Õiguse ja omariikluse eest. Otto Tief“
  • Toomas Karjahärm, Ago Pajur, „Konstantin Päts. Poliitiline biograafia“
  • Krista Aru, "Jaan Tõnisson - rahvajuht ja riigivanem"

Diana Lorents

Kommunikatsiooninõunik